Hogy jobban nyomon tudd követni a változásokat az oldalon, az oldal RSS feed-del rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy RSS olvasókban automatikusan láthatod a változásokat. Az RSS-t a narancssárga kis ikon jellemzi, amit bal oldalt is látsz. Az RSS használatáról a Tovább-ra kattintva olvashatsz!
Az RSS használata
Bevezető
Sokat hallani mostanában arról, hogy webkettő vagy Web 2.0. Mivel egyre több webkettes oldal jelenik meg gyorsan változó, frissülő tartalommal, megnőtt az igény egy olyan módszerre, amely lehetővé teszi a friss tartalmak nyomon követését. Több különböző próbálkozás után kialakultak az úgy nevezett feed-ek (ejtsd: fídek; magyarul hírforrások). A talán legismertebb ezek közül az RSS, azaz angolul a Really Simple Syndication..
Rengeteg jobb-rosszabb RSS vagy Atom feed olvasó létezik, de mivel a kezdő RSS használó valószínűleg a böngészőjéből szeretné látni a friss dolgokat, ezeket a lehetőségeket fogom részletezni.
Mozilla Firefox böngésző
A talán legkézenfekvőbb megoldás a Mozilla Firefox böngésző használata, mivel magában hordozza az RSS olvasás lehetőségét. (Aki eddig Internet Explorer-t használt és nem szeretne váltani, annak is van megoldás, lásd lejjebb.)
Egy RSS-sel ellátott oldalt onnan ismerhetünk föl, hogy a böngésző címsorának jobb oldalán megjelenik a jellegzetes narancssárga RSS ikon.
Ha ezt az ikont megkattintjuk, két dolog történhet. Ha az oldalhoz csak egy RSS feed van, azonnal megnyílik a böngészőben. Ha több RSS feed van (például hozzászólásoknak külön) akkor egy menüt kaptál, amelyből kiválaszhatod a kívánt RSS-t.
A Firefox RSS olvasó felülete meglehetősen ronda, de annál használhatóbb, ha alkalomszerű RSS olvasásról van szó. Ha viszont egy-egy RSS hírforrást figyelemmel szeretnénk kísérni, célszerű neki valami állandóbb helyet keresni. Erre találták ki az élő könyvjelzőket. Az RSS olvasó felület tetején a következő űrlap jelenik meg:
A feliratkozás gombra pedig megkapjuk az alábbi ablakot, amelyben kiválaszthatjuk, hova jöjjön létre az élő könyvjelző. Elsőként javaslom a könyvjelzők eszközsort (alapértelmezett beállítás), mivel onnan könnyen elérhetőek lesznek ezek.
Élő könyvjelzők hozzáadása
Ezek után a könyvjelző eszközsorban megjelenik az élő könyvjelző, amit lenyitva láthatjuk a hírforrásban szereplő bejegyzéseket. Ezeket megkattintva a hírforrásban hivatkozott oldalra jutsz.
Miután sikeresen hozzáadtál jó pár feed-et, érdemes egy kicsit kategorizálással is kísérletezni.
Microsoft Internet Explorer böngésző
Az Internet Explorer a 7.0-ás verzió óta támogatja az RSS kezelését. Mivel a legtöbb számítógépen 6.0-ás verzió van, kénytelen frissíteni, aki nem szeretne átállni Firefox-ra. Mivel az IE kizárójag jogtiszta Windows XP SP 2 vagy annál újabb operációs rendszeren hajlandó működni, lehetőséget kell biztosítani az ellenőrzésre. Ellenkező esetben megtagadja a telepítést. Azok, akik inkább nem szeretnék, hogy a Microsoft ellenőrzés nélkül olvasgathasson az ellenőrzés erejéig a gépében, letölthetik az úgy nevezett standalone változatot, ami annyiban különbözik a rendes változattól, hogy nem épül be a rendszerbe. Ennek a verziónak azonban vannak hibái, ezért nem javasolt használni.
A Microsoft Internet Explorer RSS olvasója kicsit gyengébbre sikerült használhatósági szempontból, mivel a hírforrások kizárólag böngésző ablakban olvashatóak, azonban ennek ellenére használható. Az RSS ikon itt nem a böngésző címsorában, hanem egy kis eszközsorban található meg a képernyő jobb oldalán:
RSS ikon Internet Explorerben
A hírforrás megjelenése nagy mértékben a Firefox kinézetéreéra hajaz, hasonlóképpen épül fel:
RSS hírforrás Internet Explorerben
Az előfizetés hivatkozásra kattintva, ugyancsak a Firefox-hoz hasonlóan, megkapjuk az előfizetés ablakot. Itt annyiban különbözik az elrendezés, hogy az Internet Explorer a feed-eket a kedvencektől külön tárolja, ami eleinte kissé zavaró lehet. (Nekem is egy pár percig keresgélnem kellett, mire megtaláltam, hova is tette őket.)
Előfizetés Internet Explorerben
Ezek után a feliratkozott hírcsatornát a bal oldalt fölül levő csillag ikon, majd a hírcsatornák lenyomása után lehet megtalálni. Itt megkattintva a hírforrást, az előzőekhez hasonlóan megnyílik a böngésző ablakban. A hírcsatornák listája ezzel viszont becsukódik.
RSS lista Internet Explorerben
Szerencsére az Internet Explorer fejlesztői is gondoltak arra, hogy valaki nyitva szeretné tartani a hírcsatornák listáját, ezért ugyanerre az ablakra tettek erre egy gombot:
Lista rögzítése Internet Explorerben
Ezzel nagyjából ki is merültek az Internet Explorer RSS olvasási lehetőségei.
Opera böngésző
Egy viszonylag kevésbé ismert, de legalább olyan jó böngésző az Opera. Mint az előző kettő, ez is ingyenesen letölthető és használható. A Firefox-hoz hasonlóan a böngésző címsorában jeleníti meg a hírcsatornát jelző ikont:
Az előzőekkel ellentétben ez nem jeleníti meg a hírforrást, hanem azonnal felkínálja feliratkozásra:
Az Opera gyártói az előzőekkel ellentétben egy egész RSS olvasó felülettel ajándékozták meg a böngészőjüket, amolyan deluxe kivitelben. A hírforrások a menüből érhetőek el, ahol a böngésző egyből jelzi is, ha új bejegyzés van valamelyiken. A hírcsatornák olvasása menüpontra kattintva pedig megkapjuk a teljes olvasófelületet.
Az RSS olvasás a levelező felületbe van integrálva, kvázi mint leveleket lehet olvasni a bejegyzéseket és a hozzájuk kapcsolt bevezető szöveget. Ha a menüben a menüben a hírcsatornák olvasása menüpont lett kiválasztva, akkor az olvasó az összes feliratkozott hírforrásból összefésüli időrendi sorrendben a bejegyzéseket, ami külön kényelmet jelent.
A három részletesen kitárgyalt böngészőből talán ezt a legkényelmesebb használni RSS olvasásra, viszont rengeteg funkcióval rendelkezik, ezért szokatlan lehet elsőre.
További olvasók
Ha elérkeztél ide, sikeresen abszolváltad a webkettes polgárrá válás első lépcsőjét. Természetesen ennél vannak jóval fejlettebb RSS olvasók is, egyetlen szépséghibával: angolul vannak. Személyes tapasztalatom a Wizz RSS-sel van. Elsőre talán egy kicsit túl van bonyolítva, de hozzászokva könnyen használható. Önálló RSS olvasónak az RSSOwl-t tudom javasolni.
A cikket írta:
Pásztor János
http://janoszen.hu
Másold honlapodra, blogodra
Csak a regisztrált látogatók szólhatnak hozzá.
Kérjük, hogy jelentkezz be vagy regisztrálj.
INGYEN TV ONLINE
TV csatornák
|